📝Какви актове издават общините? ДНСК и процедури на обжалване
В Република България общините действат на принципа на местно самоуправление. Общинските съвети са органи, които са подчинени на законодателната власт. Те приемат и гласуват своите подзаконови нормативни актове, които могат да бъдат незаконосъобразни и подлежат на обжалване.
Общините се занимават предимно с административни актове, които са свързани с Разрешение за строеж, Удостоверение за завършен груб строеж. Това са актове, които са свързани със Закона за устройство на територията (ЗУТ).
Кмета на общината, както и общинските служители имат законовото право да констатират нарушения и да издават наказателни постановления срещу гражданите. Наказателните постановления също подлежат на обжалване по правилата на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).
Според чл. 58 от АПК за административен акт се считат мълчаливият отказ и мълчаливото съгласие. Ако общината или останалите административни органи не се произнесат по срок по искане на определен правен субект, би следвало да се счете, че е постановен мълчалив отказ за издаването на административния акт.Мълчаливият отказ подлежи на обжалване по общия ред.
Актове на общините – обжалване
Актовете, които са с административен характер и актовете на общините могат да се обжалват по административен и съдебен ред. Адв. Терзийски има богат опит в сферата на обжалване на актове и законообразното следване на регулативните норми, свързани с актовете на общината.
Административното обжалване следва да се случи след подадена жалба до административния орган, а именно – общината. В случаите, когато има оспорване на акт на кмет на общината, областният управител има преимущество. Жалбата се адресира до областната управа, входира се чрез общината, която е издала оспорвания административен акт.
Административното обжалване приключва в етапа когато произнесе своето становище и областния управител. След което би следвало да се пристъпи към съдебно обжалване на незаконосъобразения акт. Административните актове се обжалват пред Административния съд в районна, който е по постоянен адрес или седалището на адресата по въпросния акт по регламентираните правила на АПК (Административнопроцесуален кодекс).
Актовете на кметовете на общините се обжалват в срок от 14 дни и подлежат на съдебен контрол от две водещи инстантии, а именно Административен съд и Върховен административен съд. По реда и съответните регламентирани правила на АПК може да бъде обжалван и мълчаливия отказ на общините. Наказателните постановления, които са издадени от кмета на общината или от общинските служители се обжалват по установения ред на ЗАНН ( Закона за административните нарушения и наказания). Те би следвало да се оспорят в 7 дневен срок от връчването им, пред съответния Районен съд по местоизвършване на нарушението. Жалбата се подава, чрез администратини орган, който ще постанови наказанието. Районният съд може да се произнесе с решение, с което да измени, отмени или да остави в сила наказателното постановление.
ДНСК – обжалване на актове
ДНСК (Дирекция за национален строителен контрол е административен орган, който упражнява контрол по Закона за устройството на територията (ЗУТ), както и по последващите нормативни актове за прилагането на закона.
ДНСК е изпълнителен орган, който следи за законосъобразността на строежите от издаването на разрешение за строей до пригодяването на обекта за експлоатация.
ДНСК е държавен орган , който при осъществяване на своята дейност издава административни актове, които подлежат на обжалване по общия ред пред Административния съд.
АПК (Административнопроцесуалния кодекс) се прилага и при обйалване на всички актове на дирекцията, а при наказателни постановления, които са издадени се прилага съответно ЗАНН (Закона за административните нарушения и наказания).
Най – често се обжалват актове, които са издадени от ДНСК и са свързани със Заповеди за орказ на въвеждане на строеж в експлоатация, Заповед за спиране на строителна дейност и тн. Това са административни актове. Ако Ви бъде издадена заповед за премахване на незаконна постройва, Вие би следвало да обжалвате в сроковете, които са в съответствие с АПК и ЗУТ пред Административния съд по постоянен адрес или по адреса на седалището на адресата на заповедта. С последващото решение, Административният съд може да измени или напълно да отмени заповедта за премахване на незаконното строителство.
ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ
❓ Какъв е срокът за обжалване на акт на кмета или Заповед на ДНСК?
Ако Вие решите да обжалвате административен акт, който е издаден от кмета на общината или заповед на ДНСК за спиране на строеж, срокът е 14 дневен. Започва да тече от датата на неговото връчване. При пропускане на срока е възможно да се изтъкнат уважителните причини и да се иска възстановяването му по реда на Админисистративнопроцесуалния кодекс.
Категория: ДНСК и процедури на обжалване
❓ Отказват да ми издадат Разрешение за строеж или друг лиценз. Какво да правя?
При постановен отказ за издаване на административен акт, Вие имате 14 дневен срок от връчването му, за да обжалвате този отказ пред административния съд. Вие сте в правото си да извършите предварително обжалване по административен ред пред съответния орган – в този случай, това е областният управител.
Категория: ДНСК и процедури на обжалване
❓ Какъв е срокът за обжалване на акт на кмета или Заповед на ДНСК?
Ако обжалвате обжалвате административен акт издаден от кмета на общината или заповед на ДНСК за спиране на строеж и др., срокът е 14 дневен и започва да тече от датата на връчването му. При пропускане на срока е възможно да се изтъкнат уважителни причини и да се иска възстановяването му по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
Категория: ДНСК и процедури на обжалване
❓ Подадох заявление, но все още нямам отговор от общината?
Според чл. 58 от АПК, срокът, който е регламентиран, за да отговори административния орган на Вашето заявление е 30 дневен. След изтичането му се приема, че е постановен мълчалив отказ и на Вас Ви се предоставя възможността да обжалвате. Срокът за обжалване е 14 дневен и започва да тече след изтичане на 30 дни.
Категория: ДНСК и процедури на обжалване