📝Дела по застраховки автокаско
При щета по застраховка Автокаско не отстранявайте повредите преди огледа!
Ако изгубите или откраднат заключващо устройство, дистанционно управление, свидетелство за регистрация (талон) или регистрационни табели, незабавно уведомете КАТ и вземете служебна бележка. Уведомете застрахователя в срок до 24 часа.
Не оставяйте/забравяйте ключовете, документите, полици и панела на радиооборудването в МПС.
Не оставяйте МПС незаключено, със свалени прозорци или люкове, отворени капаци или врати, със свален покрив (ако е кабриолет), с невключена сигнална система, с ключ на запалването, когато го напускате, независимо че може да е за кратко!
Всички лица, управляващи застрахованото МПС, следва да притежават валидно свидетелство за правоуправление за съответната категория автомобили и да спазват Закона за движение по пътищата.
Управлявайте автомобила само по Републиканската пътна мрежа, като не навлизате в наводнени пътища или територии, затворени, забранени за движение и сигнализирани за тази цел пътни участъци.
Пазете и ползвайте застрахованото МПС с грижата на добър стопанин. Поддържайте го в добро техническо състояние, както и предприемайте всички обичайни и разумни предохранителни действия и мерки за предпазване на автомобила Ви от вреди.
При всяка промяна уведомявайте Застрахователя (смяна на адрес, покупко-продажба, дарение, замяна, изменение в ползването на МПС и др.).
Застраховка „Автокаско“ и как да потърсим правата си
Един от най-разпространените договори в застрахователното право е имуществената застраховка. Към него се причисляват всички застраховки на вещи, движими или недвижими, собственост на правните субекти. Когато говорим за „Автокаско“ имаме предвид застраховка на вещ – моторно превозно средство, която покрива определени рискове при нанасяне на вреди или погиване на вещта. Те могат да бъдат с различен произход като пожар, природно бедствие, пътнотранспортно произшествие и др.
При настъпване на застрахователно събитие, следва да са настъпили вреди по застрахованата вещ или да се е стигнало до нейното пълно погиване, така наречената пълна щета на автомобил.
Тъй като различните застрахователни компании, предлагат различни условия на своите застраховки „Автокаско“, ние ще обособим изцяло практика си по тези дела, за да можем да Ви консултираме на кои реквизити да наблегнете и какво да проверите при сключване на вашата застраховка.
При застраховането на моторно превозно средство, обикновено договорите се сключват за срок от една година и следва да се заплати изчислената от застрахователя застрахователна премия за този период. В зависимост от рисковете, които вашата застраховка покрива, премията – цената ѝ, може да варира. Много от застрахователите предлагат разсрочване на плащанията по застрахователните премии, но при евентуална щета, те не изплащат обезщетения, преди да са получили цялата сума по застрахователната премия. Тези уговорки са описани в общите условия на застрахователния договор, който сключвате.
Обърнете особено внимание и отделете време да прочетете цялостната нормативна база на договора, който подписвате, включително протокола за преглед на вашия автомобил, попълнените въпросници, общите условия и самата застрахователна полица – обективираща договора за застраховка. Не забравяте, че всеки един подписан документ Ви обвързва и за вас и вашия застраховател, те ще имат силата на законови разпоредби. Важно е да се проверят рисковете, които се покриват при евентуално застрахователно събитие и причините при които застрахователят би могъл да се освободи от заплащане на застрахователно обезщетение по вашето Автокаско.
Отказ за изплащане на застрахователно обезщетение по застраховка Автокаско
Когато получите отказ да ви бъде изплатено застрахователно обезщетение, по заведена щета, не се обезверявайте. Много от застрахователните компании имат практиката да отказват плащания по щети, ако те са в големи размери или са възникнали при обстоятелства, които не са изцяло доказани по време на извършения оглед.
Огромна част от тези откази са неправомерни, поради това, че не са мотивирани правилно и обстоятелствата по тях не могат да бъдат доказани на по-късен етап по време на съдебното производство. Най-често описваното бланково основание за отказ се изразява в това, че настъпилите щети не могат да бъдат получени в следствие на така декларираните данни от застрахования.
Този тип описание на мотивите, не посочва по никакъв начин фактическата обстановка и как тя противоречи на декларираното. Чрез него застрахователят намеква, че сте укрили или не сте декларирали факти от важно ествество, които биха били от значение при изясняване на цялостната обстановка по настъпилото застрахователно събитие. При този тип немотивиран отказ, единственият начин да си получите дължимото е да заведете съдебно дело и да поискате от съда да осъди застрахователната компания да Ви изплати дължимото застрахователно обезщетение по вашата щета.
С постановяването на отказ, застрахователната компания не се освобождава от задължението си да изплати застрахователно обезщетение. Тя просто заявява едностранно, че не желае да извърши доброволно плащане по заведената щета. Следва да инициирате съдебно исково производство, във връзка с неизпълнението на застрахователния договор от страна на застрахователя.
ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ
❓ Застрахователят отказва да ми плати щета по застраховка Автокаско. Какви са правата ми?
Когато получите отказ от застрахователна компания да ви се изплати обезщетение по заявена от вас щета е наложително да заведете съдебно дело, в което да стане видно, че отказът е незаконен и не може да породи правни последици за вас. По този начин вие ще осъдите застрахователя да ви заплати цялата полагаща ви се сума, заедно с дължимите ви лихви.
Категория: Дела по застраховки автокаско
❓ Какъв е размерът на сумата, която трябва да получа при щета по застраховка Автокаско?
Застрахователят е длъжен да заплати сума, която ще обезщети действителната стойност на щетите по автомобила ви към момента на настъпване на събитието, независимо от по-късното поевтиняване. Ако щетата е тотална, застрахователят е длъжен да изплати действителната стойност на МПСто към момента на настъпване на застрахователното събитие. Действителната стойност се определя от експерт оценител към застрахователната компания или назначен от съда, при заведено съдебно дело.
Категория: Дела по застраховки автокаско
❓ Кога се счита, че е настъпила тотална щета на МПС?
Спрямо правилата на чл. 390 ал. 2 от Кодекса за застраховането, тотална щета на моторно превозно средство е увреждане, при което стойността на разходите за необходимия ремонт надвишава 70% от действителната му стойност. Стойността на разходите за необходимия ремонт се определя съгласно определения способ за обезщетяване въз основа на: издадена от сервиз проформа фактура – при възстановяване в натура на вредите, или експертна оценка – при изплащане на парично обезщетение.
Категория: Дела по застраховки автокаско