📝Имуществени и неимуществени вреди
Вредите са имуществени и неимуществени вреди. Това са злини, загуби и други неблагоприятни последици. Те настъпват за увреденото лице в резултат на непозволено поведение (увреждане). В зависимост от това дали вредите имат парична стойност или не са оценими в пари биват: имуществени и неимуществени.
Имуществени и неимуществени вреди.
Имуществените вреди се делят на два вида:
1. Претърпени загуби – унищожаване или повреждане на имущество, финансови загуби. Изобщо всяко засягане на оценими в пари блага.
2. Пропуснати ползи – невъзможност за реализиране на доходи и печалби. Имуществените вреди са видни и могат да бъдат лесно възприети от трети лица.
Неимуществени вреди.
Неимуществените (морални) вреди представляват засягане на честта, достойнството, доброто име на лицето в обществото. Неимуществени вреди са болките и страданията, които то е изживяло. Неимуществени вреди са и всички други негативни преживявания в резултат на увреждането. Тези вреди за разлика от имуществените не подлежат на лесно възприемане от околните. Това е така защото са част от психическите преживявания на увредено лице и се доказват по-трудно.
Кога настъпват вреди?
Вредите могат да бъдат в резултат на правонарушение – когато се нарушават забрани установени в закон. Преминаване на червено и причиняване на ПТП. Ухапване от домашно куче, като се уврежда здравето на пострадалия. Също така в резултат на престъпление, когато увреждането осъществява състав на престъпление. Обида, с която се засягат честта и самоуважението на личността. Телесна повреда, която също нарушава здравето и др. Вреди настъпват и поради неизпълнение, лошо или неточно изпълнение на договор.
Обезщетение.
Съгласно Закона за задълженията и договорите всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил други му. Ето защо в случай, че на определено лице бъдат причинени вреди, то това лице може да ангажира отговорността за причинителя за тяхното обезщетяване. Вредите винаги подлежат на доказване. Размерът на обезщетението за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост, съобразно всеки конкретен случай. Обезщетението за неимуществени вреди може да бъде претендирано по гражданскоправен ред пред граждански съд, ако вредата е в резултат на правонарушение. Може да се иска и от наказателен съд в случай, че увреждането е резултат от престъпление.
Граждански иск пред наказателен съд.
Във втория случай, когато се търси обезщетение от наказателен съд, то този съд разглежда чисто гражданскоправната претенция на пострадалия за обезщетяване на вреди. Това става наред с основния предмет на делото – въпросите за виновността и отговорността на подсъдимия за извършеното от него престъпление. Предимствата на това са бързина и икономия. Пострадалият ще получи по-бързо обезщетението, което търси и няма да му се налага да води второ дело. В ред случаи разглеждането на гражданския иск за обезщетяване на неимуществени вреди в наказателния процес би могло да усложни и забави същия. Това е така защото за доказването на неимуществени вреди следва да се ангажират допълнителни доказателства – разпити на свидетели, експертизи и др. Това доказване не би било необходимо, ако наказателният процес се развива без да разглеждат въпросите за обезщетяване на неимуществени вреди. В такива случаи наказателният съд, може да не приеме искането на пострадалия и неговия адвокат за обезщетение на вреди за съвместно разглеждане в процеса, наред с въпросите за виновността на подсъдимия. Това не нарушава правата на пострадалото лице. Това е защото то може да потърси обезщетение и пред гражданския съд, чиято основна роля ще бъде именно и само тази негова претенция.
Неимуществени вреди от неизпълнение на договор.
Интересен е въпросът дали в случай на неизпълнение или неточно изпълнение на граждански договор биха могли да възникнат неимуществени вреди? Както посочих те са – неудобства, стрес, ядове, загуба на време. Ако такива вреди възникват, то те подлежат ли на обезщетяване? Дълго време съдебната практика отхвърляше тази възможност. Тя не признаваше неимуществени вреди от неизпълнение на договор. Това било защото такива вреди могли да възникнат само в резултат от непозволено увреждане на дадено лице. Неимуществени вреди могат да настъпят и в резултат от неизпълнение на граждански договор. С Тълкувателно решение №4 от 2012 год. Върховният съд приема, че неимуществени вреди могат да настъпят и в резултат от неизпълнение на граждански договор. То би могло да бъде – неоснователно прекъсване на електрозахранването от монополно дружество, което причинява негативни емоции и неудобства поради липсата на ток на клиент, който си е платил. Върховният съд приема, че тези вреди подлежат на обезщетение. Това решение игнорира и обезсмисля цялата предишна съдебна практика, която не признаваше неимуществените вреди от неизпълнението на договор.
Според върховния съд.
Върховният съд в това решение приема следното: “Отговорността на обществения снабдител – енергийно предприятие, когато неправомерно – в нарушение на предвидените предпоставки в общите условия към договора – е прекъснал електроснабдяването на потребителя, е договорна и на това основание може да бъде присъдено обезщетение за неимуществени вреди….“ Това решение на съда прави възможно обезщетяването на неимуществените вреди не само когато те са в резултат от нарушение на забраната да не се вреди на друг. Но и когато вредите са причинени поради неизпълнение или неточно изпълнение на договор.
Неимуществени вреди и неравенството на половете.
Във връзка с неимуществените вреди съществува и интересно проявление на равенството между половете. То се изразява в това, че една жена може да претендира неимуществени вреди от един мъж, вследствие на неизпълнено обещание за брак. Обратното обаче, е невъзможно. Мъжът не може да търси неимуществени вреди от жена за същото нещо!
Неимуществени вреди в английската практика.
Английската съдебна практика възприема аналогично въпросите зa неимуществените вреди. Според нея неимуществените вреди са както болка и страдание (pain and suffering), така и всяко непозволено лишаване от радостите на живота (endjoyment of life). Също както у нас, обезщетяването е строго индивидуално и се определя за всеки конкретен случай.
Доказване.
Както се посочи неимуществените вреди се доказват по-трудно. Това е защото те са част от психическите преживявания на човека. Затова при тяхното доказване е добре да участват опитни адвокати, тъй като лицата често игнорират съществени елементи от преживяното от тях.
ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ
❓ Кои са имуществените и неимуществените вреди
Имуществените вреди се делят на два вида:
1. Претърпени загуби – унищожаване или повреждане на имущество, финансови загуби. Изобщо всяко засягане на оценими в пари блага.
2. Пропуснати ползи – невъзможност за реализиране на доходи и печалби. Имуществените вреди са видни и могат да бъдат лесно възприети от трети лица.
Категория: Имуществени и неимуществени вреди
❓ Какво е обезщетението?
Съгласно Закона за задълженията и договорите всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил други му. Ето защо в случай, че на определено лице бъдат причинени вреди, то това лице може да ангажира отговорността за причинителя за тяхното обезщетяване.
Категория: Имуществени и неимуществени вреди
❓ Как се създава граждански иск пред наказателен съд?
Във втория случай, когато се търси обезщетение от наказателен съд, то този съд разглежда чисто гражданскоправната претенция на пострадалия за обезщетяване на вреди. Това става наред с основния предмет на делото – въпросите за виновността и отговорността на подсъдимия за извършеното от него престъпление.
Категория: Имуществени и неимуществени вреди