📝Дела по имуществени застраховки
Защо е важно да имаш застраховка Домашно имущество?
В България първо застраховаме автомобила си (като сме наясно, че освен застраховка „Гражданска oтговорност на автомобилистите“ би било хубаво да сключим и застраховка „Авто Каско“), а за жилището или не остава време, или пък средства. Ниският процент на потребителите на застраховка „Домашно имущество“ се дължи на факта, че информацията, която достига до крайния клиент е изключително оскъдна и е основно за автомобилното застраховане. Предвид опита ми, ще Ви споделя, че може да сключите застраховка на дома Ви на цена по-ниска от тази на задължителната застраховка „Гражданска Отговорност“ на Вашия автомобил. Възможно е дори да е 1/3 от цената й, факт който не бива да се пренебрегва. Застраховка Домашно имущество може да се сключи и на разсрочено плащане, което я прави достъпна за крайния потребител.
ЗАЩО ДА ЗАСТРАХОВАМ ЖИЛИЩЕТО СИ?
Защото застраховката работи. От нас зависи, дали ще променим стереотипа си и ще започнем да застраховаме първо по-важните елементи от живота си, а именно нашия покрив. Сентенцията гласи: ”Моят дом, Моята крепост“. Истината е , че от материалните щети, ”най-болезнени“ биха били тези свързани с жилището ни.
КАКВИ СА РИСКОВЕТЕ, КОИТО ПОКРИВА ЗАСТРАХОВКА ДОМАШНО ИМУЩЕСТВО?
За недвижимо имущество /самият апартамент или къща, с всички трайно монтирани елементи – настилки, стени, окачени тавани и т.н./
Пожар – задължителен риск, сключвайки застраховка Домашно имущество.
Природни бедствия (Буря, ураган, увреждане от падащи клони и дървета, проливен дъжд, наводнение от природно бедствие, увреждане от тежест при естествено натрупване на сняг или лед, действие на подпочвени води, морски вълни, свличане и срутване на земни пластове, градушка, падане на лавина)
ВиК и Електрически аварии
Земетресение
Вандализъм
Имуществени застраховки
Когато сключваме договор за имуществена застраховка е важно да проверим неговите параметри по предоставената ни полица. Застрахователната премия, която трябва да се заплати на застрахователя варира във връзка със застрахователната стойност на вещта. Ако притежаваме недвижим имот, който служи като обезпечение за паричен кредит, тоест ипотекиран е в полза на кредитор – банкова институция, то той би ни задължил по договора за банков кредит да сключим застраховка на недвижимия имот. Този вид застраховки се сключват изрично с клаузата „в полза на банката кредитор“. Това значи, че третото лице би имало право да получи плащане на застрахователното обезщетение. Трябва добре да бъде пресметната застрахователната му стойност, така че тя да не надвишава прекалено много действителната стойност на имуществото, или да не е под нейния размер.
Дела по имуществени застраховки
Застрахователят може да откаже плащане на обезщетението само:
При умишлено причиняване на застрахователното събитие от лице, което има право да получи застрахователното обезщетение.
При умишлено причиняване на застрахователното събитие от застраховащия с цел получаване на застрахователното обезщетение от друго лице.
При неизпълнение на задължение по застрахователния договор от страна на застрахования, което е значително с оглед интереса на застрахователя, било е предвидено в закон или в застрахователния договор и е довело до възникване на застрахователното събитие.
В други случаи, предвидени със закон.
ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ
❓ Как да заведа дело срещу застраховател, който отказва да плати нанесени щети?
Когато получите отказ от застрахователна компания да ви се изплати обезщетение по заявена от вас щета е наложително да заведете съдебно дело, в което да стане видно, че отказът е незаконен и не може да породи правни последици за вас. По този начин вие ще осъдите застрахователя да ви заплати цялата полагаща ви се сума, заедно с дължимите ви лихви. Делото се завежда от добър адвокат по застрахователно право като се входира искова молба в съда, придружена от необходимите писмени доказателства.
Категория: Дела по имуществени застраховки
❓ Какъв е размерът на сумата, която трябва да получа при щета по застраховка?
Застрахователят е длъжен да заплати сума, която ще обезщети действителната стойност на щетите към момента на настъпване на събитието, независимо от по-късното поевтиняване. Ако щетата е тотална, застрахователят е длъжен да изплати действителната стойност на вещта към момента на настъпване на застрахователното събитие. Действителната стойност се определя от експерт оценител към застрахователната компания или назначен от съда, при заведено съдебно дело.
Категория: Дела по имуществени застраховки
❓ Кога се счита, че е настъпила тотална щета на МПС?
Спрямо кодекса за застраховането, тотална щета на моторно превозно средство е увреждане, при което стойността на разходите за необходимия ремонт надвишава 70% от действителната му стойност. Стойността на разходите за необходимия ремонт се определя съгласно определения способ за обезщетяване въз основа на: издадена от сервиз проформа фактура – при възстановяване в натура на вредите, или експертна оценка – при изплащане на парично обезщетение.
Категория: Дела по имуществени застраховки